KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4685561
nr 468 5561
Gouache
signerad C.B "Blommor" 62x46
Utrop:
100 kr
måndag 21 maj 2007
kl 17:38:37
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.